در دورانی که مکان های شغلی تغییر می یابند و قطعیتی در خصوص اقتصاد وجود ندارد، مهم هست که شما نسبت به مدیریت شغل خود آگاه باشید.
در اینجا 10 راه کار وجود دارد که به شما کمک می کند تا بتوانید آینده ی شغلی خود را تضمین کنید. بنابراین مهم نیست که شرایط کاری و زندگی شما چگونه است، شما می توانید مطمئن باشید که همیشه گزینه هایی برای پیگیری خواهید داشت.
1.    بدانید چه چیزی می خواهید و چه چیزی باید ارائه دهید
نکات مهم برای تضمین آینده ی شغلی شما عبارت است از: بدانید کجا به دنبال فرصت ها باشید و آنها را به آنچه که می خواهید و آنچه برای شما مناسب است اتصال دهید. نیازهای خود را برطرف کنید و هماهنگ با انگیزه و ارزش های خود باشید. چه کاری را خوب انجام می دهید؟ موفقیت هایی که کسب کرده اید چه بوده؟ چگونه می توانید این توانایی ها را در جاهای دیگر بکار ببرید؟ چه چیزی باعث می شود هر رزو صبح از خواب بیدار شوید و سرکار بروید- این مزیت ها در شغل فعلی شما چقدر سودمند است؟
2.    از فرصت های پیش رو استفاده کنید
روش های مختلفی برای شناسایی فرصت های شغلی از جمله از طریق شبکه های ارتباطی، رسانه های اجتماعی، انجمن های حرفه ای، موسسات کاریابی، راهنماها، مجلات و روزنامه ها وجود دارد. آگاهی از بازار شغل فعلی و شفافیت آنچه که می خواهید شما را در موقعیتی قوی قرار می دهد تا حرفه ی خود را گسترش دهید.
3.    حفظ شبکه های قوی
شبکه های ارتباطی برای موفقیت حرفه ی شما در شناسایی روند و فرصت های صنعت بسیار مهم هستند چراکه اکثر مشاغل تبلیغ نمی شوند. هدف این است که به درستی از طریق شبکه های مختلف ارتباط برقرار شود و در حفظ روابط حرفه ای سالم و متفاوت از محل کار شما تلاش کنید.
4.    تعهد به یادگیری مداوم
چه از طریق آموزش و دوره های رسمی و یا آموزش شغلی یا یادگیری از یک مربی، همچنان به گسترش و به روز کردن مهارت های خود ادامه دهید. این لازمه ی موفقیت شما در محل های کار مدرن است تا اطمینان حاصل شود که شما در مهارت و دانش مورد نیاز شایسته و لایق هستید.
5.    یک استراتژی برای شغل خود ایجاد کنید
در مورد انتخاب های خود فکر کنید و ایده های شغلی خود را برای 2- 3 سال آینده طراحی کنید. تا جای ممکن عمیق فکر کنید و تعدادی از ایده های بزرگ خود را بطور واقع گرایانه باهم ترکیب کنید تا بتوانید اهداف هوشمندانه ای برای خود ایجاد کنید. از فرصت های پیش روی خود استفاده کنید و از درجا زدن در یک شغل برای مدت طولانی اجتناب کنید.
6.    برای ایجاد تعادل میان کار و زندگی سالم تلاش کنید
تصمیم بگیرید چه چیزی در زندگی شما اهمیت بیشتری دارد، سپس اولویت های خود را مطابق با آن سازمان دهی کنید. به خاطر داشته باشید که نباید همه چیز به موقع تکمیل شود. بین فعالیت هایی که ذهن، بدن و روح شما را پرورش می دهد، تعادل برقرار کنید. این امر نیاز به تعهد، نظم و تمایل به انجام بعضی کارها یا تنظیم مجدد اولویت های شما را دارد.
7.    تصمیم بگیرید یک کار حرفه ای انجام دهید
مهم نیست چه سنی دارید و در چه مرحله ای هستید، دنبال کردن یک کار حرفه ای منجر به افزایش عملکرد و رفاه شما در محل کارتان می شود. این امر برای کارفرمایان به همان اندازه ی افراد مناسب است. افرادی که حرفه های سالم را دنبال می کنند، فرصت های بیشتری برای آنها فراهم می شود؛ چراکه آنها معمولا پر انرژی تر هستند، در سطح بالاتری قرار می گیرند و در نظر کارفرمایان و بازار جذاب تر هستند.
8.    رزومه خود را به روز نگه دارید
وقتی رزومه خود را به‌روز نگه می‌دارید، درواقع فهرستی از مهارت‌ها، تجربه و دستاوردهای زندگی کاری خود را ثبت کرده اید. روش های متعددی برای نوشتن یک رزومه و تعداد زیادی مشاوره متفاوت در خصوص بهترین روش وجود دارد. نکات کلیدی درمورد تهیه ی رزومه این است که آن را نسبتا کوتاه نگه دارید (در بیشتر موارد 3- 2 صفحه)، مهارت های اصلی و تجربیات خود را در صفحه اول به نمایش بگذارید و اطمینان حاصل کنید که رزومه شما به خوبی ارائه شده و به روز است.
9.    همیشه یک طرح "ب" در نظر داشته  باشید
مهم نیست که شما چقدر از حرفه یا شغل فعلی خود راضی هستید، مثال های متعددی وجود دارد، جایی که افراد در برابر تغییرات غیر منتظره مانند کاهش بودجه، تغییر مدیریت، ساختار مجدد، انعطاف پذیر نبوده اند. از خودتان بپرسید، اگر کار شما امروز به پایان برسد، و یا یک سری چیزها در محل کار شما به خوبی پیش نرود، چه کار می کنید؟
10.    وقت خود را صرف خدمات شغلی مناسب و حرفه ای کنید
مزایای استخدام در یک شغل مناسب و حرفه ای مشابه با هر شغل دیگری است که تجربه، تخصص و شایستگی را به یک حدی می رساند که اکثر مردم دانش کمی در مورد آن داشته اند. هیچ شکی نیست که اگر تمرین مناسب داشته باشید، پیشرفت زیادی حاصل می شود و از افتادن در چالشی که می تواند مانع موفقیت شما شود، جلوگیری می کند.

ترجمه : مهدیه نصوحیان
منبع : How to Future Proof Your Career