راه‌های برترِ فراگیری یا ارتقای سریع هرگونه مهارت
اگر به دنبال دانش هستید، قابل کسب کردن است. اگر به دنبال مهارت هستید، قابل ارتقا و یادگیری است. حتی اگر استعداد و هوش کافی را نداشته باشید، شما در هر چیزی در زندگی تقریباً می‌توانید بهتر و بهتر شوید.
این مستلزم عزم راسخ، سماجت و تمرینات مناسب است، درهرصورت قابل انجام است. اگر به‌اندازه کافی مصمم باشید، هیچ‌چیزی نمی‌تواند مانع شما شود.
وقتی به دنبال دانش نوین هستید، دانستن بهترین روش یادگیری بسیار کمک‌کننده است؛ و زمانی که بحث مهارت‌ها به میان می‌آید، شما به دنبال بهترین نکات و ترفندها برای فراگیری و ارتقای سریع هرگونه مهارت هستید.
بیایید با اولین و سخت‌ترین نیازمندی‌ها برای کسب هر نوع مهارت آغاز کنیم.

1.    به‌صورت هیجانی، مالی و زمانی برای مهارت خود سرمایه‌گذاری کنید
هر وقت به دنبال دستاوردی در زندگی هستید، اولین چیزی که از خودتان می‌پرسید کلمه "چرا" باشد. همیشه کار خود را با چرا آغاز کنید.
این بدین دلیل است که فقط زمانی که محرک هیجانی برای ارتقای خودتان دارید قادر به غلبه بر موانع موجود درراه رسیدن به اهداف خود هستید. هیچ استثنائی برای مهارت‌ها وجود ندارد. محرک هیجانی همچون یک فیل بزرگ را تصور کنید که هرگز زمانی که در جهت درست قرار می‌گیرد، قادر به توقف نیست!
چراهای بسیاری وجود دارد که قادر به جلو راندن شما درراه کسب مهارت‌های زندگی است. در این بخش به رایج‌ترین این موارد پرداخته می‌شود:
    با هر مهارت نوین، درصد موفقیت خود را افزایش می‌دهید؛
    بیشتر مهارت‌ها درآمد احتمالی بهتری به ارمغان می‌آورند؛
    مطمئن خواهید بود که استعداد و توانایی‌هایتان به هدر نخواهد رفت؛
    مهارت‌های جدید راه‌های جدیدی در جهت خلاقیت پیش روی شما قرار می‌دهد؛
    بامهارت های جدید زندگی جذاب‌تر خواهد شد؛
    حرفه‌ای شدن در هر مهارتی جالب خواهد بود؛
    همیشه ابتدا به دنبال یافتن چرا باشید.

گاهی اوقات شما چرای قدرتمندی دارید، اما هنوز هم‌روی مبل می‌خوابید و به حال خود تأسف می‌خورید! بهترین کار در این مواقع برنامه‌ریزی صحیح است.
برای بسیاری از افراد، خرید چیزی منجر به تعهد استواری خواهد شد. اگر شما هم جزوی از این افراد هستید، در کلاس ثبت‌نام کنید یا در دوره‌های آنلاین حضور پیدا کنید یا مثلاً یک کتاب بخرید.

2.    مطمئن شوید که فقدان استعداد بهانه شما نیست!
استعداد قطعاً کمک‌کننده است. این می‌تواند بسیار در این مسیر به شما کمک نماید، اما در همه افراد اثرگذار نیست. حتی مهم‌تر از همه‌چیز، استعداد یک بازیِ همه‌یاهیچ نیست.
اگر شما بااستعداد نیستید، این بدین معنی نیست که شما قادر به کسب مهارت در مورد خاصی نیستید. مطمئن شوید که فقدان استعداد عذر و بهانه شما برای بهتر شدن یا فراگیری مهارت جدید نیست.
زمانی که صحبت استعداد به میان می‌آید، داشتن استانداردهای مضاعف منطقی است. اگر شما استعداد کافی برای فراگیری مهارت موردنظرتان را ندارید، به این فکر کنید شاید به استعداد خیلی بهاداده‌اید. سخت‌کوشی هر استعدادی را به‌زانو درمی‌آورد. با سختی کوشی، شما قادر به دستیابی به عزم راسخ، استقامت و پایداری بیشتری خواهید بود.

3.    بهترین توصیه استخدام یک مربی است
زمانی که بحث فراگیری و کسب مهارت جدید مطرح می‌گردد، نکات گوناگون دیگری همچون ترفندها و توصیه‌ها به میان می‌آید. تنها الگویی که متمایزتر از بقیه است استخدام و بهره‌مندی از یک مربی است.
ولی سراغ هر فردی نروید. به دنبال یک مربی که ارائه‌دهنده بهترین نکات به شما باشد بگردید. مطمئن شوید که این مربی دارای تجربه کافی برای آموزش به شما است. تجربیات قبلی این فرد را موردبررسی قرار دهید و از گذشته موفقیت‌آمیز او اطمینان حاصل نمایید.
اگر مربی حرفه‌ای را استخدام نمایید، ممکن است هزینه‌ای زیادی متحمل شوید، اما ارزشمند خواهد بود. همیشه به خاطر داشته باشید که تنها سرمایه‌گذاری که هیچ‌وقت افسوس آن را نخواهید خورد، سرمایه‌گذاری بر روی خودتان است.
زمانی که صحبت مربیگری به میان می‌آید، مزایای بی‌شماری وجود دارد:
    معمولاً بر اساس برنامه آماده‌سازی که درواقع برای دیگران قبلاً جواب داده است پیشرفت خواهید کرد؛
    نقاط ضعف و قوت شما موردبررسی قرار می‌گیرد. تمرین در مسیر نادرست بدترین چیزی است که ممکن است برای شما اتفاق بیفتد.
    مربی خوب همیشه تمرینات مناسبی برای شما جای گذاری می‌نماید؛
    همیشه در مسیر درست هدایت خواهید شد؛
    می‌توانید از روش مربی مدل برداری کنید.
به‌عنوان نکته آخر، به‌کارگیری مربی سرمایه‌گذاری زمانی و مالی خوبی است. دقیقاً با برنامه‌ریزی در جلسات حضور می‌یابید و برای حضور در آن جلسات باید هزینه بپردازید. تمام این موارد به شما انگیزه مناسب می‌بخشد. خیلی دشوار است که به مربی خود کنار کشیدن خود را اعلام نمایید.
ایفای نقش بسیار کمک‌کننده است. علاوه بر استخدام مربی، ایفای نقش نیز بسیار کمک‌کننده است. شما می‌توانید به ایفای نقش افراد موفق که به دستاوردهای موردنظر شما دست‌یافته‌اند بپردازید. ایفای نقش نه‌فقط به‌عنوان روشی برای تسریع فرآیند اکتساب مهارت، بلکه به‌عنوان روشی انگیزه‌بخش به کار می‌رود.

4.    داشتن انتظارات واقع‌گرایانه در زمان فراگیری مهارت
هیچ‌چیز به‌اندازه ناامیدی باعث توقف یادگیری شما نخواهد شد. اگر شما انتظارات غیرواقع گرایانه در خصوص سرعت یادگیری خود داشته باشید، مطمئناً دیر یا زود در مقابل این انتظارات شکست را متحمل خواهید شد و انصراف خواهید داد.
این واقعیت‌هایی است که در زمان مدیریت انتظارات باید به آن‌ها توجه شود. همیشه شروع دشوار و عذاب دهنده است. ساعات اولیه تمرین، زمانی که درمی‌یابید چقدر آمادگی شما پایین است و تازه اول کار هستید، بسیار خسته‌کننده است.
25-50 ساعت بعدی بسیار حائز اهمیت است. اگر برنامه‌ریزی دقیق و تمرینات صحیحی داشته باشید، سریعاً پیشرفت خواهید کرد.
اگر نمی‌دانید چگونه و از کجا سازمان‌دهی خودتان را آغاز نمایید، موارد زیر را انجام دهید: چالش 30 روز با محتوی قدرتمندی را اجرا نمایید. برای 30 روز آینده، روزی یک ساعت به این برنامه متعهد باشید. اگر برای چنین تعهدی آماده نیستید، کسب و فراگیری هرگونه مهارتی را فراموش نمایید.

5.    اهداف ویژه برای ماهرشدن ترسیم کنید
برای هر مهارت نوین برای حرفه‌ای شدن، شما می‌توانید انواع کتاب‌های مختلف در کتاب‌فروشی‌ها، دوره‌های آنلاین و مربی و دیگر منابع را پیدا کنید که ممکن است نگران‌کننده به نظر آید. در میان انتخاب‌ها و موارد، ما تمایل به انجام هیچ کاری را در انتها نخواهیم داشت. این موضوعی است که ما می‌خواهیم از آن اجتناب کنیم.
یک‌راه برای اجتناب و جلوگیری از انتخاب‌ها تعریف مهارتی است که به دنبال کسب آن خواهید بود، سپس یافتن بهترین منابع برای آن است. همیشه مطمئن شوید که با فراگیری مهارت نوین، مشکلی برای حل وجود دارد.

6.    تحقیقات اولیه و برنامه اکتساب مهارت
زمانی که هدف مشخصی برای فراگیری مهارت موردنظر خوددارید، زمان تحقیقات اولیه و برنامه کسب مهارت می‌رسد. مطالعات و تحقیقات اولیه در خصوص یافتن بهترین منابع است.
برای تمام مهارت‌ها، اگر ساعات بسیاری برای مطالعه صرف نمایید، شما قادر به یافتن بهترین کتب، مربی، برنامه‌های آموزشی و دیگر منابع سودمند خواهید بود.
شما می‌توانید خودتان را غرق منابع مختلف نمایید و اطمینان پیدا کنید که سراغ بهترین دانش و منابع برای حرفه‌ای شدن رفته‌اید. سپس به دنبال برنامه‌ریزی اکتساب مهارت می‌روید. هر مهارت معمولاً شامل چندین زیر مهارت است.

7.    محیطی حمایتگر برای خود ایجاد نمایید
شما به‌تنهایی قادر به موفقیت در هیچ کاری نخواهید بود. شما همیشه نیازمند حمایت و پشتیبانی از محیط اطراف خودخواهید بود و به فراگیری مهارت نوین هیچ استثنایی تعلق نمی‌گیرد.
شما نیازمند سازمان‌دهی محیط خود برای حمایت و پشتیبانی تمرین‌ها و آموزش‌های خود هستید. باید با افرادی که به شما باور دارند و روش انگیزه دادن به شما را می‌دانند احاطه شوید.
شما به سیستم حمایت گر که شمارا در مسیر صحیح قرار دهد نیازمندید. در این بخش چند مثال در خصوص کارهایی که باید انجام دهید ارائه‌شده است:
    مجموعه‌ای از یادآورنده ها برای برنامه جلسات خود تعیین کنید؛
    کتاب‌ها و دیگر منابع یادگیری خود را نزدیک دست خود قرار دهید؛
    صفحه‌نمایش لپ تاپ خود را به تصویری انگیزه‌بخش تغییر دهید؛
    آیکون‌های نرم‌افزارها و برنامه‌های کاربردی خود را به آیکون‌های پشتیبان برنامه‌های فراگیری تغییر دهید، برای مثال منابع فراگیری را نشانه‌گذاری نمایید؛
    در جلسات مختلف حضور یابید و دوستان جدید به دست آورید، با افرادی باهدف مشترک در ارتباط باشید؛
    به خودتان پاداش دهید.

8.    اجرای سریع و سیستم بازخوردی
شما می‌توانید 100 کتاب در خصوص شنا کردن پیدا کنید، ولی این مطالعات قابل‌مقایسه با یک‌بار پریدن در آب نخواهد بود.
خبر خوب این است که بیشتر مهارت‌ها درباره حل مشکلات کاربردی است. این همچنین بدین معنی است که بیشتر مهارت‌ها در بالاترین سطح درخواست وجود دارند. درنتیجه، این بسیار راحت است که در پروژه‌های مختلف حضور یابید و مهارت‌های خود را باکار کاربردی افزایش دهید. قانون ساده در این خصوص تمرین مهارت‌ها در هرجائی ممکن است.
اگر به دنبال ارتقای مهارت‌های نویسندگی خود هستید، یک وبلاگ را بازکنید و شروع به نوشتن نمایید. اگر به دنبال فراگیری طراحی وب‌سایت هستید، فقط کافی است که طراحی یک وبلاگ را آغاز نمایید.
منبع:
www.agileleanlife.com

مترجم:
مجید مظفری زاده